Customer Lifetime Value – kluczowy faktor, czy kolejna metryka do zbierania?

Customer Lifetime Value (CLV) to wskaźnik, który szacuje całkowity dochód, jakiego firma może się spodziewać od jednego klienta przez cały okres współpracy. Zrozumienie CLV pozwala lepiej docenić wartość naszych klientów i podejmować świadome decyzje dotyczące inwestycji w ich pozyskiwanie i utrzymanie. Metryka dostarcza informacji o rentowności klientów, pozwala podjąć trafne decyzje na temat alokacji budżetu marketingowego, wspomaga segmentację i targetowanie oraz wzmacnia strategie zarządzania relacjami z klientami. Zgodnie z Harvard Business Review, zwiększenie wskaźników utrzymania klientów o 5% może zwiększyć zyski od 25% do 95% [1].

Obliczanie wartości życiowej klienta

Podstawowa formuła Client Lifetime Value obliczana jest w następujący sposób:
CLV=(Średnia wartość zakupu)×(Częstotliwość zakupu)×(Średni czas trwania relacji z
klientem).

 

people wykres ()

 

Na przykład, jeśli klient wydaje 100 zł na każdy zakup, kupuje pięć razy w roku i pozostaje z firmą przez trzy lata, jego CLV wynosi 100zł x 5 x 3 = 1 500 zł.
Ważne, by dane, które bierzemy do obliczeń, pochodziły z tego samego okresu.
.
Istnieją jednak także inne wzory, które biorą pod uwagę retention rate zamiast średniego czasu trwania relacji z klientem.

 

people wykres ()

people wykres ()

Bardziej zaawansowane modele CLV obejmują także analizę predykcyjną i analizę kohortową. Analiza predykcyjna wykorzystuje dane historyczne i uczenie maszynowe do prognozowania przyszłych zachowań klientów i CLV. Na przykład, firma ASOS używa zaawansowanej analizy predykcyjnej do identyfikacji klientów z wysokim ryzykiem rezygnacji i dzięki tej wiedzy lepiej zarządza budżetem wydawanym na działania retencyjne [2]. Analiza kohortowa zaś segmentuje klientów na kohorty na podstawie na przykład daty ich pozyskania, aby analizować trendy CLV w czasie.

 

Aby bardzo dokładnie obliczyć CLV i móc wyciągać z niej rozległe wnioski firmy potrzebują różnych rodzajów danych:

  • Dane transakcyjne: historia zakupów, wartości zamówień, częstotliwość zakupów.
  • Dane o interakcjach z klientem: wizyty na stronie internetowej, interakcje z obsługą klienta, open rate i zaangażowanie w treść dostarczanych klientowi e-maili.
  • Dane demograficzne: wiek, płeć, lokalizacja, poziom dochodów

 

 

via GIPHY

 

Jednak już podstawowe informacje z pierwszego, powyżej przedstawionego wzoru pozwolą na lepsze poznanie firmy w liczbach i jej Klientów. Jak zatem wykorzystać wskaźnik w rzeczywistości?

 

Najlepsze sposoby wykorzystania CLV w praktyce

Segmentacja i targetowanie

Segmentowanie klientów na podstawie ich CLV pozwala firmom skuteczniej dostosowywać działania marketingowe. Tu przykładem może być Amazon, który wykorzystuje dane CLV do tworzenia spersonalizowanych kampanii e-mailowych dla klientów o wysokiej wartości CLV i oferuje im ekskluzywne zniżki.

 

Strategie utrzymania klientów

Skupienie się na utrzymaniu klientów o wysokiej wartości CLV może znacznie zwiększyć rentowność. Program lojalnościowy Starbucks, który koncentrował się na zwiększaniu lojalności i zaangażowania klientów poprzez zbieranie gwiazdek, które następnie można wymieniać na nagrody, poskutkował wzrostem wartości sprzedaży, wynagradzając konsumentów wydających najwięcej i wzmacniając ich przywiązanie. Dzięki tym działaniom Starbucks podniósł retention rate do 44%, które porównując ze średnią w branży, która wynosi 25%, jest bardzo imponujące [3].

 

via GIPHY

Optymalizacja wydatków marketingowych

Alokacja budżetów marketingowych w celu targetowania klientów o wysokiej wartości CLV zapewnia maksymalny zwrot z inwestycji (ROI). Sklepy e-commerce, dzięki jasnemu dostępowi do danych sprzedażowych mogą identyfikować i wspierać mocniej te kanały marketingowe, które dostarczyły im klientów dokonujących wyższych zakupów. Priorytetyzacja działań marketingowych dla klientów o wysokim potencjale inwestycyjnym często skutkuje zwiększoną sprzedażą dodatkowych usług i produktów.

 

Rozwój produktów i sprzedaż krzyżowa

Wnioski z analizy CLV mogą kierować rozwojem produktów i możliwościami sprzedaży dodatkowej. Birchbox, oferujący subskrypcyjne boxy z kosmetykami, oparł swoje funkcjonowanie i rozwój oferty o najbardziej zaangażowanych odbiorców, którzy recenzując próbki kosmetyków, mogą otrzymywać punkty pozwalające na zakup wybranego kosmetyku o standardowej pojemności. Firma analizuje dane CLV, aby zidentyfikować popularne kategorie produktów i wprowadza dodatkowe poziomy subskrypcji z dodatkowymi korzyściami dla najbardziej wkręconych w recenzowanie [4].

 

via GIPHY

 

Wdrożenia CLV specyficzne dla branż

E-commerce

CLV może znacznie poprawić strategie pozyskiwania i utrzymywania wartościowych klientów. ASOS – e-commerce z branży fashion, wykorzystuje zaawansowane dane CLV wspierane machine learningiem do tworzenia potencjalnej grupy odbiorców o wyższej wartości koszyka. Następnie kieruje do nich szereg odpowiednich reklam remarketingowych w mediach społecznościowych, co skutkuje wzrostem skuteczności kampanii. Ten imponujący zabieg jest o tyle istotniejszy, że biorąc pod uwagę możliwość darmowych zwrotów towarów w branży fashion o wiele trudniej jest odszukać klienta wydającego dużo od wyłącznie dużo przymierzającego! [5].

 

SaaS

Firmy SaaS mogą optymalizować onboarding klientów, retencję i redukować wskaźniki rezygnacji, wykorzystując CLV. Tu przykładem może być firma HubSpot, która zapewnia spersonalizowane doświadczenia onboardingowe i proaktywne wsparcie klienta, aby zwiększyć wartość życiową swoich klientów, co skutkuje wyższą satysfakcją i retencją klientów [6].

 

Handel detaliczny

Detaliści mogą tworzyć spersonalizowane doświadczenia zakupowe i programy lojalnościowe, korzystając z CLV. Kroger analizuje CLV, aby zidentyfikować częstych klientów i oferuje im spersonalizowane zniżki i promocje na podstawie ich nawyków zakupowych, co prowadzi do zwiększenia lojalności klientów i zwiększenia sprzedaży [7].

 

via GIPHY

Wyzwania dotyczące obliczania Customer Lifetime Value

Jakość i integracja danych

Dokładne zbieranie i integracja danych z różnych źródeł są kluczowe dla wiarygodnych obliczeń CLV. Firma detaliczna, która wdraża solidny system CRM do gromadzenia i analizowania danych klientów z wielu punktów styku z marką, może zapewnić dokładne i użyteczne wnioski z analizy CLV. W przypadku braku takich informacji i kierowania się domysłami i szacunkami wskaźnik ten może doprowadzić do wielu błędnych decyzji. Kluczowe są tutaj dane, które stoją u podstaw obliczeń i porównań.

 

Obawy dotyczące prywatności

Równoważenie personalizacji z przepisami dotyczącymi ochrony prywatności jest kluczowe. Tylko firma, która, zapewnia zgodność z RODO poprzez anonimizację danych klientów, jednocześnie wykorzystując wnioski z analizy CLV do strategii marketingowych, może utrzymać zaufanie klientów i zgodność z przepisami.

 

Zmieniające się warunki rynkowe

Adaptacja modeli CLV do zmieniających się zachowań klientów i trendów rynkowych jest niezbędna. Agencja turystyczna, która dostosowuje swoje obliczenia CLV podczas spowolnień gospodarczych, aby odzwierciedlić zmiany w wydatkach klientów, może bardziej precyzyjnie prognozować i dostosowywać swoje strategie.

 

Podsumowanie

Wartość Życiowa Klienta (CLV) to potężny wskaźnik, który pozwala na zmianę sposobu myślenia o pozyskaniu Klientów. Pomaga zmniejszyć presję na pozyskanie jak najniższym kosztem nowego odbiorcy i przekierować ją w kierunku utrzymania. Umożliwia także skupienie się na pozyskaniu i utrzymaniu Klientów generujących najwyższe przychody, dostosowując do nich poziom obsługi i udogodnienia takie jak rabaty czy promocje.

 

Źródła:
1. Gallo A., The Value of Keeping the Right Customers, https://hbr.org/2014/10/the-value-of-keeping-the-right-customers
2. ChamberlainB. P., Cardoso A., Bryan Liu C.H., Customer Lifetime Value Prediction Using Embeddings, https://arxiv.org/pdf/1703.02596
3. Yaqub M., 42+ Crucial Customer Loyalty Statistics: A Must-Know in 2025, https://www.businessdit.com/customer-loyalty-statistics/
4. SonaliBloom, Birchbox: the beauty of data, https://d3.harvard.edu/platform-digit/submission/birchbox-the-beauty-of-data/
5. Skinner R., ASOS Uses Machine Learning To Understand Customer Value, https://www.forrester.com/blogs/machine-learning-asos-customer-value/
6. Statti A., HubSpot Onboarding for Startups, https://blog.revpartners.io/en/revops-articles/hubspot-onboarding-startups
7. Brief D., Kroger improves pickup experience, personalized offerings in CX push, https://www.customerexperiencedive.com/news/kroger-q3-cx-delivery-personalization-digital/701499/

Spodobał Ci się artykuł?

Udostępnij:
Facebook
Email
Oceń go:

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak gwiazdek! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

O autorze

Karolina Wojciechowska

Od 2017 związana zawodowo z marketingiem i sprzedażą. Tworzy strategie marketingowe, wdraża i monitoruje skuteczność działań dla klientów oraz stara się budować pozytywne relacje biznesowe. Mimo wiedzy z wielu zakresów ceni pracę zespołową, w której rozwijamy i uzupełniamy wzajemnie swoje kompetencje, tworząc efekt synergii. W pracy najbardziej cieszy ją pozytywne ukończenie etapu projektu, z którego zadowolony jest zarówno klient, jak i zespół. W wolnych chwilach śledzi prasę branżową.
img cta newsletter ga4

Zapisz się do naszego newslettera i pobierz checklistę wdrożeniową GA4

Dzięki niej prawidłowo wdrożysz Google Analytics 4 na swojej stronie!